Město se nachází v nížině v západní části Lombardie a protékají jím jenom malé řeky (Lambro, Olona, Seveso), většinou pod zemí. Samo město má 1,3 milionu obyvatel, s rozsáhlou a souvislou okolní aglomerací až 4 miliony.
Rozhodnete-li se navštívit Miláno, můžete se těšit na opravdu širokou nabídku kulturních památek i zajímavostí, z nichž nejznámější je závodní okruh Monza, na němž si můžete užívat rychlost a adrenalin zdejších závodů. Pokud toužíte spíše po kultuře, pak vás jistě zaujme světově proslulá opera La Scala, která byla slavnostně otevřena na konci 18.stol. Další zajímavostí města je například Dóm, který je svou rozlohou třetí největší stavbou tohoto typu na světě a dokáže pojmout až 40 000 návštěvníků. Milovníci výtvarného umění by si rozhodně neměli nechat ujít návštěvu kostela Santa Maria delle Grazie, v němž můžete spatřit slavnou fresku Leonarda da Vinci, Poslední večeře. Jeho další díla můžete vidět v knihovně Biblioteca Ambrosiana, v pařížském Louveru, britské National Gallery a dalších galeriích po celém světě.
Tento milánský dóm je zřejmě tou nejvyhledávanější památkou v Miláně. Celý je postaven z bílého mramoru a jeho stavba započala již ve 14. století, avšak dokončena byla až v 19. století. Můžeme zde najít i některé zdobení pocházející ze století dvacátého. Stavba je opravdu obrovská, ale díky architektonice vypadá i tak křehce. Díky své velikosti a výšce 157 metrů je druhou největší stavbou tohoto druhu v Itálii. Vnitřek je schopný pojmout až 40 tisíc věřících. Po prohlídnutí si krásného interiéru se můžete vydat rovnou na ještě krásnější střechu, kde se vám naskytne impozantní pohled na centrum města. Zejména při západu slunce si můžete vychutnávat ještě krásnější romantický výhled. Kromě výhledu zde návštěvníci obdivují úžasnou mramorovou výzdobu a užívají se pocit, že se prochází po střeše gotické katedrály.
Přímo před katedrálou se nachází hlavní milánské náměstí. Zde se obvykle zastavují turisté nebo i místní lidé aby mohli obdivovat krásy katedrály. Náměstí je obvykle plné pouličních skupin, prodavačů a různých stánků. Nemusíte se bát, že by to tu nežilo. Kromě domů tu můžete vidět Královský palác nebo obrovské prosklené obchodní centrum zvané Galleria Vittorio Emanuele.
Pasáž vznikla v 19. století a nabízí výběr opravdu pro každého. Kromě nákupu v obchodech s luxusním zbožím tu najdete i skvělé restaurace. V pasáži se přímo pod kupolí na podlaze nachází vyobrazen býk, který je symbolem města. Většina lidí věří, že pokud se otočíte třikrát na patě pravé nohy ve slabinách býka budete mít štěstí. Proto zde uvidíte spoustu turistů, kteří už zde vyšlapali důlek. Proskleným průchodem se můžete dostat z náměstí před dómem na Piazza della Scala.
Toto náměstí je známé hlavně díky pomníku Leonarda da Vinciho a opeře La Scala. Opera není ledajakou a skutečně patří mezi nejslavnější opery světa, kde o prvenství bojuje například s New Yorskou nebo Vídeňskou operou. Postavena byla v roce 1778 v klasicistním stylu.
Tato úžasná opera vypadá zvenčí poměrně stroze, ale vše vynahrazuje bohatě zdobený interiér. Každý z operních zpěváků by chtěl alespoň jednou za život stát na pódiu této opery. Sem se dostanou jen ty nejlepší z nejlepších. Mohli jste tu zaslechnout takové velikány jako jsou Conizetti, Bellini Puccini, Rossini nebo Verdi. Verdi tu dokonce uvedl v premiéře 7 ze svých 27 oper. Dále tu účinkovali hvězdy jako Renata Tebaldi, Luciano Pavarotti nebo Maria Callas. A i česká scéna zde měla své zástupce v podobě Emy Destinové, Štefana Margity nebo Martiny Jankové.
Operní sezóna vždy začíná v den svátku svatého Ambrože, což je 7. prosince. Každý rok navštíví představení v opeře 430 000 diváků.
Přesuneme se ke vzhledu interiéru, který je opravdu honosně zdoben zlatem a karmínově červeným sametem. Nad hledištěm vás zaujme obrovský lustr s 365 žárovkami. Celkově opera pojme až 2 800 diváků, kde se o jejich větší komfort postará titulkovací zařízení na zadní straně sedadel. Nachází se tu šest pater, kde je dohromady 270 loží. Ty lepší lože mají i vlastní salonek. Samotné hlediště je opravdu dostatečně velké až pro 400 účinkujících najednou. Opera prošla několika rekonstrukcemi, kde při té poslední bylo jeviště vybaveno tou nejlepší divadelní technikou. Dále se může pochlubit hlavně výbornou akustikou, která není nijak omezena velikostí prostoru a umocňuje tak zážitek z představení.
Zdejší operu si zde nechala postavit milánská šlechta pro společné rozptýlení. Dříve v těchto místech stával kostel Panny Marie Na schodech, který dal jméno i divadlu. Teatro La Scala v překladu znamená Divadlo Na schodech. Rodina divadlo využívala jako nějaký salon, kde se orchestr a zpěváci starali spíše o příjemnou kulisu. K celé výstavbě významně přispěla i Marie Terezie, která byla dříve panovnicí Lombardie. Architektem byl Giuseppe Piermarinim který svůj talent ukázal nejen při stavbě La Scala, ale i královského paláce v Monze. Slavnostní otevření proběhlo v roce 1778 a to představením Antonia Salieriho, L’Europa riconosciuta. V průběhu druhé světové války musela být opera uzavřená. Dirigent Artur Toscanini se postaral o znovuotevření a pořádal i benefiční koncerty, aby se budova mohla po ničivém bombardování opravit. La Scala se může chlubit bezpočtem představení těch nejlepších oper. Do dnes má opravdu pestrý repertoár, kde kromě opery můžete vidět i balet, symfonický koncert a charitativní nebo kulturní události. Opera se rozhodla udělat i speciální představení pro mladší obecenstvo včetně dětí. Nabízí představení pod 30 let i opery a koncerty pro děti. La Scala může velice dobře těžit ze své prestižní polohy v srdci Milána. Nachází se na stejnojmenném náměstí Piazza La Scala, kde se přímo uprostřed tyčí socha Leonarda da Vinciho, sledující operní dům. Nachází se i v blízkosti takových skvostů Milána, kterými jsou milánský dóm nebo Galerie Viktora Emanuela II.
Pro ty, kteří nemohou nebo nechtějí si koupit lístek přímo na představení umožní divadelní muzeum nahlédnout do úžasného hlediště z některé z loží. Dále zde můžete prozkoumat historii divadla, včetně kostýmů a dekorací nebo programů.
Určitě neváhejte jakoukoliv cestou operní dům navštívit. Řadí se mezi nejlepší operní domy světa a tak je vám skvělý zážitek zaručen!
Celý areál kostela a kláštera včetně fresky je od roku 1980 na seznamu UNESCO. Právě uvnitř kostela můžete spatřit na vlastní oči originální fresku Leonarda da Vinciho, Poslední večeři. Freska vznikla v 15. století a jako zázrakem přežila veškeré války i požáry. I když nejste zrovna nadšený fanoušek umění tohle prostě musíte vidět a nikdy toho nebudete litovat. Nezapomeňte se na návštěvu fresky předem telefonicky nebo na internetu objednat. Na místě není možné vstupenky koupit. Intervaly návštěv jsou po 25 minutách.
Bazilika svatého Ambrože je významná hlavně díky svému stáří a proto bývá velice navštěvovanou. Postavená byla již v roce 379.
Po průchodu galerií Viktora Emanuela k La Scale natrefíte na vstup na výstavu vynálezů Leonarda da Vinciho. Můžete zde vidět různé jeho vynálezy, kterými Leonardo předběhl dobu. Například ponorku nebo stroj času.
Je umělecká galerie, která se nachází v budově Palazza di Brera ze 17. století. Uvniř si můžete prohlédnout významnou italskou sbírku obrazů, které jsou rozmístěny do 38 místností. Najdete tu obrazy z dob renesance a baroka ale také významné malby z 20. století.
Nesmíme opomenout ani fotbalový stadion, který je hlavně pro pány jedním z nejlepších bodů Milána.
Stadion San Siro neboli oficiálním názvem Giuseppe Meazza je domácím stadionem pro AC a Inter Milán. Stavbu zrealizoval milánský prezident Piero Pirelli a ta započala v roce 1925. Po třinácti a půl měsících zde vyrostl celý stadion. Celkově na něm pracovalo asi 120 lidí a stavba stála okolo 3,5 milionů eur. O design se postaral Ulisse Stacchini, který postavil nádraží v Miláně a tím se proslavil. Na projektu sním spolupracoval i inženýr Alberto Cugini. Celá stavba se inspirovala anglickými stadiony, kde je hřiště využíváno výhradně na fotbal a neuvidíte tu ještě běžeckou dráhu. Po první výstavbě měl stadion 4 tribuny a pojmul až 35 000 diváků, avšak čekali ho ještě nějaké renovace. Slavnostní otevření proběhlo 19. září 1926, kdy se zde hrálo městské derby, které sledoval plný stadion.
V roce 1935 byl stadion prodán městské radě, která o tři roky později rozhodla o první rekonstrukci stadionů. Vzhledem k tomu, že se fotbal stával víc a víc populární rozhodlo se o zvětšení kapacity. První přestavbu měli na starost architekt Rocca a inženýr Calzolari. 13.května 1939 byl odehrán první zápas v zrekonstruované aréně.
Druhá rekonstrukce proběhla po dohodě s městskou radou o snížení kapacity. V roce 1952 byla kapacita 150 tisíc míst a tak se další přestavba konala hned v roce 1954. Přestavba trvala další rok a k slavnostnímu otevření došlo 26. srpna 1955, kde kapacita stadionu byla 85 tisíc míst. Dále probíhali další modernizace jako první osvětlení roku 1955 nebo dále i elektronický ukazatel skóre. V roce 1980 byl stadion přejmenován podle slavného fotbalisty Guiseppa Meazzy. Dále proběhla i změna barev u sedaček, kde hlavní tribuna byla červená, kraje oranžové, severní strana zelená a jižní modrá.
Poslední změnou si stadion prošel před světovým šampionátem 1990. Stadion dostal tehdy dnešní podobu a rekonstrukce vyšla na celých 60 milionů dolarů. Byly vztyčeny betonové sloupy nebo postavena nová střecha s 256 světlomety. Celou přestavbou si stadion vysloužil status pětihvězdičkového stadionu, který mu udělila UEFA. V Itálii můžete podobný stadion spatřit jen v Římě.
Miláno je považováno za město módy a je proslulé i díky týdnům módy, které se tu pravidelně pořádají dvakrát do roka, v průběhu září a února. Můžete se těšit na ty nejlepší návrháře světa včetně proslulých modelek a modelů. Některé přehlídky jsou veřejnosti nepřístupné, ale i tak si zde užijete své. V ulicích Milána se vyskytují další a další přehlídky. Uvidíte zde různé modely, od těch co vás zarazí a překvapí až po ty co vás uchvátí. Vždy vám budou představeny kolekce pro příští sezonu, kde si vybere každý.
Kromě módy se můžete přijet podívat i na jiné veletrhy jako je týden designu. Zde si můžete například v rámci Salone del Mobile prohlédnout různé druhy nábytku od těch bláznivých nápadů až po naprosto geniální.
Samotný veletrh Salone del Mobile se koná na výstavišti Rho v Miláně a koná se každoročně již přes 50 let. Veletrh se skládá z několika menších, které jsou ovšem v porovnání s českými velké. V centru města si můžete prohlédnout některé designéry, kteří nechtějí být prezentováni v rámci výstaviště Rho i když jsou stejně kvalitní jak jiní.
Design week se koná i v Praze v tančícím domě, kde bude 82 různých výstav. Avšak ten milánský má něco do sebe a je známý po celém světe. Pokud si vyrazíte v dubnu do Milána využijte aspoň chvilku a koukněte na nějakou výstavu.
Mezi populární milánské veletrhy patří i mezinárodní veletrh textilních strojů. Jeho tradice započala roku 1951 a koná se každé 4 roky. Je největší světovou výstavou svého druhu. Najdeme zde 1 700 vystavovatelů, kteří pocházejí z 50 různých zemí. To vše se koná na ploše 110 000 m2 .
Jedno z nejkrásnějších míst nejen v Itálii, ale i v celé Evropě. Je třetím největším jezerem Itálie a zároveň velice oblíbeným dovolenkovým místem. Češi sice stále upřednostňují Lago di Garda, ale po návštěvě Coma určitě nebudete litovat. Samotné jezero se může v letních měsících teplotně srovnávat s nedalekým Středozemním mořem a navíc si zde vychutnáte úžasné horské scenérie, které celé jezero obklopují. Teplota vody se zde v letních měsících pohybuje okolo příjemných 23 stupňů v závislosti na poloze a větru. Jezero se nachází v nadmořské výšce 198 metrů, kde má místy hloubku až neuvěřitelných 400 metrů. Od jezera můžete vidět i nejvyšší vrchol v okolí, Monte Legnone. Jeho výška je 2 609 metrů a nachází se v severní části pouhých šest kilometrů od jezera. Na vrchol se dá podniknout i poměrně náročný ale krásný výšlap, za který budete odměněni dechberoucím výhledem. Pokud v průběhu cesty hledáte nějaké klidnější místečko určitě neváhejte a navštivte Varennu, která leží na východním pobřeží. Už při příjezdu do městečka budete okouzleni jeho krásou a pastelovými barvami domů. Po prohlídce městečka a chvilce odpočinku se můžete vydat asi na hodinovou cestu k zřícenině Castello di Vezio, které najdete asi 150 výškových metrů nad Varrenou. Za vstup do areálu si sice zaplatíte, ale za ten úžasný výhled to určitě stojí. Nejlepší výhled se vám naskytne z hradní věže, odkud uvidíte velkou část severní poloviny jezera, okolní zachovanou přírodu a i řadu městeček kolem jezera. Až budete chtít zrelaxovat a užít si i průzračné vody vydejte se na pláž. Vzhledem k okolnímu prostředí nemůžete očekávat dlouhé písečné pláže na každém rohu, ale rozhodně se tu pěkné najdou. Jedna z nich se nachází v polouzavřené zátoce Laghetto di Piona, avšak pláž je oblázková a travnatá. Druhá, která stojí za zmínku je písečná pláž Lierna, která se nachází v jižní části jezera. Ješte můžeme zmínit například prostředí v Derviu. Na jihozápadní straně směrem k městečku Como se rozhodně nevykoupete. Terén je zde velice strmý a přístup k vodě je téměř nemožný. Z Milána se dostanete do Menaggia asi za 100 minut, odkud můžete využít lodní dopravy do krásné Varenny. Do města Como je to o něco blíže a cesta autem trvá něco kolem hodiny, avšak můžete využít i přímého vlakového spojení, kterému cesta trvá 40 minut a jezdí každou hodinu.
Je jedním z klenotů celé Lombardie a rozhodně je jedním z míst, které musíte vidět. Přivátá vás tu skvělá atmosféra, kulturní vyžití a bujné historické jádro. Dále je univerzitním městem, kde najdete velké množství historických budov a kulturního vyžití. Město dělí od Milána pouhých 50 kilometrů, které lze zdolat i vlakem asi za 45 minut. Město je rozděleno na Staré, které leží na kopci a Nové pod ním. Do Cittá Alta neboli horní části města vede nejzajímavější cesta lanovkou, která vás vyveze do období středověkých komun a signorií. Malé centrum této části městečka se točí okolo náměstí Piazza Vecchia, kde uprostřed můžeme vidět bublající fontánku a okolo budovy různých architektonických stylů. Tím, že je centrum malé je velice malebné a ideální pro krásné fotografie. Nejzajímavější je na náměstí zvonice Torre Civica, místními zvaná Campanola, která je vysoká 52 metrů. Byla postavena aristokratskou rodinou a každý den ve 22 hodin ohlašovala uzavření městských hradeb 130 údery zvonů. Další dominantou je bazilika Santa Maria Maggiore, která je architektonickým skvostem, u vstupu hlídaným dvěma kamennými lvy. Vedle baziliky stojí Capella Colleoni, která zde stojí více než 6 století. Je pojmenovaná podle kapitána Bartolomea Colleoniho, který byl ve službách Benátčanů. Na jeho erbu se vyskutují tři varlata na červeném a stříbrném pozadí. Říká se, že když se dotknete erbu na vstupní bráně přinese vám štěstí. Nedílnou součástí náměstí je palác Palazzo Regionez z 12. století, který je zdoben benátským lvem. V paláci se již od jeho vzniku vytvářely dějiny města. Cestou z náměstí se určitě projděte ulicí Corsarola, kterou lemují módní obchůdky a gastronomie.
V dřívějších dobách a to hlavně v době rozkvětu byla Pavia hlavním městem Lombardie. Tu v roce 1359 vystřídalo Miláno. Avšak díky jejímu historickému významu zde můžeme najít například románské kostely, vysoké věže a jiné památky. Hlavní dominantou této oblasti je kartuziánský klášter Certosa di Pavia, který se nachází asi 8 kilometrů severně od Pavie. Přímo v Pavii byste neměli vynechat Basilica di San Michele, která je z pískovce a najdeme ji u ulice Corsa Garibaldi. Nejvíce památek je soustředěno ve středu města a okolo náměstí Piazza della Vittoria. Zde si můžete prohlédnou například středověkou radnici, zrekonstruovaný dóm z roku 1488, renesanční krytý most Ponte Coperto s kostelem, hrad Castello Visconi ze 14. století s přilehlým muzeem, Baziliku di San Pietro ze 12. století a hrobkou sv. Augustina nebo jednu z nejstarších univerzit v Evropě z roku 1361.
Monza se nachází pouhých 10-20 minut vlakem od Milána a je známá především díky závodům formule 1, které se tu pořádají, ale nesmíme opomenout, že v minulosti byla velice významným městem. Dříve zde sídlila královská rodina a také se tu korunovalo. Dvě nejvyhledávanější místa najdete hned vedle sebe. Autodromo Nazionale Monza je totiž součástí parku u Královského paláce Villa Reale. Dalším důležitým místem je katedrála San Giovanni Battista, která uvnitř skrývá železnou korunu, kterou dříve nosil nejeden panovník. V blízkosti dómu se nachází stará radnice ze 13. století, zvaná Argenario. Dříve měla radnice pouze balkón, kterému se říká parlera a věž byla dostavena později. Dnes v budově najdeme archeologické muzeum. Samozřejmě ve městě najdete i spousta dalších kostelů a kaplí, které vás nadchnou. Mimo jiné se na tu nachází velké množství soch a pamětník desek. Můžete se projít nejstaršími ulicemi města a spatřit nejstarší domy. Staré město se rozprostírá na obou březích řeky Lambro, které spojuje hned několik mostů a každý má něco do sebe. Při návštěvě Milána byste určitě neměli vynechat výlet tohoto deset minut vzdáleného města.