Největší turecké město Istanbul je z mnoha důvodů velice oblíbenou destinací. „Brána Orientu“, jak bývá Istanbul často označován, se otevírá stejně ochotně těm, kteří přijeli obdivovat historické památky starobylého města, jako návštěvníkům, již chtějí spíše okusit současný život rušné metropole. Návštěva tohoto města opředeného mnoha pověstmi určitě naplní vaše očekávání.Istanbul se rozkládá na dvou kontinentech, a doslova se v něm tedy mísí dva světy. Západní (evropská) a východní (asijská) část jsou od sebe odděleny Bosporskou úžinou, jíž podle legendy poprvé propluli argonauti při hledání Zlatého rouna. Většina památek a historické centrum se nachází v evropské části města. Hlavní zajímavosti jsou soustředěny na poměrně malém prostoru. Mísí se tu tradice různých náboženství a vlivy mnoha národností. Zajímavým zpestřením eurovíkendu do Istanbulu může být i projížďka výletní lodí po Bosporu.
Bazilika Hagia Sophia byla postavena za římského císaře Justiniána v roce 537 našeho letopočtu. Po téměř tisíc let byla největší katedrálou v celém křesťanském světě až do dokončení katedrály v Seville v roce 1520. Její obrovská kupole dosahuje do výšky 54 metrů a průměr katedrály je 32 metrů. Mozaiky, pokrývající stěny této baziliky patří mezi nejvýznamnější umělecká díla, která se zachovala z byzantské éry až do dnešního dne. Velké budovy s kruhovým půdorysem byly v tomto období kryty kupolemi, ale Hagia Sophia se odlišovala svým obdélníkovým půdorysem s pravoúhlými strukturami a obrovskou centrální kupolí. Takový typ stavby vzniknul poprvé v historii. Kupole se hroutila a musela být mnohokrát opravována. Osmané v 15. století po dobytí Istanbulu převedli tuto baziliku na mešitu. Turecká vláda uznala její historickou důležitost a přeměnila ji v roce 1935 na muzeum.
Tato stále funkční mešita je nejznámější památkou v tureckém i islámském světě. Byla postavena v klasickém tureckém architektonickém stylu v letech 1609 – 1616 architektem Mehmetem. Budova je známější pod názvem Modrá mešita kvůli asi 20 000 modrým dlaždicím, vyrobeným v městečku Iznik, kterými je dekorován interiér této velkolepé stavby. Uvnitř je jediný obrovský prostor, do kterého se vlévá světlo z 260 oken. Kupole této mešity dosahuje do výšky 43 metrů a je podporována čtyřmi obrovskými kruhovými pilíři, které jsou také známé pod označením „sloní nohy“. Tato mešita se nachází naproti katedrále Hagia Sophia a byla navržena tak, aby dosahovala stejné výšky a stejné velkoleposti jako ona.
Palác Topkapi je určitě nejdůležitější historickou památkou, kterou byste měli v Istanbulu navštívit. Je jedním z nejnavštěvovanějších muzeí Evropy a nejvíce navštěvovaným muzeem v Turecku. Tento palác sloužil jako správní centrum Osmanské říše po téměř 400 let v období 15. až 19. století. Jeho hlavní část byla dokončena roku 1478 a potom byl postupně zvětšován a rozšiřován za vlády každého následujícího sultána. Palác byl v roce 1855 opuštěn za vlády sultána Abdulmecita, 31. sultána Osmanské říše, který se přestěhoval do nového paláce Dolmabahce. V roce 1924 byl palác Topkapi na příkaz Mustafy Kemala Atatürka přeměněn na muzeum. Tento obrovský palác je komplexem budov, rozprostírajících se přes jeden ze sedmi kopců Istanbulu. Je složen z nádvoří, která jsou od sebe oddělena monumentálními branami. Pavilony, které slouží každý k odlišnému účelu, obklopují tato nádvoří. Celková plocha paláce je dvakrát větší než Vatikán a polovinou velikosti státu Monako. Kromě toho, že palác Topkapi byl oficiálním sídlem sultána, sloužil také jako sídlo vlády. Rovněž zde byla umístěna státní pokladna a archivy. V areálu paláce byla také umístěna mincovna, jakož i nejvyšší vzdělávací instituce.
Nyní si zde můžete prohlédnout vystavenou sbírku křišťálů, stříbra a čínského porcelánu, jakož i ručně vyrobené kostýmy, které nosili sultánové a jejich rodiny, dále slavné klenoty , nejbohatší sbírku hodin na světě, posvátné relikvie islámu, včetně Mohammedových mečů, jeho luku a pláště. Můžete zde spatřit i nedocenitelné sbírky miniatur a mnoho dalších objektů nesmírné hodnoty. Jeden z největších diamantů na světě, Spoonseller Diamant, je vystaven ve speciální vitríně v hale.
Tento ohromný palác, postavený v polovině 19. století sultánem Abdulmecitem prvním, se táhne 600 metrů podél evropského pobřeží řeky Bospor. Palác přežil až do dnešní doby nedotčený se svou původní výzdobou, nábytkem, hedvábnými koberci, záclonami a vším ostatním. Říká se, že k jeho výzdobě bylo použito 14 tun zlata a 40 tun stříbra. Palác má celkem 285 pokojů, 43 salónů a 6 lázní. Jeho zdi a stropy jsou pokryty malbami slavných umělců tehdejší doby. Vzácné ručně vyrobené umělecké předměty z Evropy a Dálného východu zdobí každý pokoj v tomto paláci. Taneční sál je největší svého druhu na světě. 4,5 tuny těžký křišťálový lustr se 750 žárovkami visí ze 120 kupole. Na podlaze jsou parkety výjimečné kvality, pokryté hedvábným kobercem, ručně tkaným v císařské továrně Hereke. První turecký prezident Mustafa Kemal Atatürk v tomto paláci pobýval, vždy když zavítal do Istanbulu. V roce 1938 zde v 9:05 ráno Atatürk zemřel. Všechny hodiny v paláci jsou nastaveny na tuto hodinu, na památku tohoto velkého tureckého státníka. Palác Dolmabahce, který nyní slouží jako muzeum určitě patří mezi místa v Turecku, která stojí za vidění.
Toto muzeum, které bylo původně kostelem a později mešitou, je po chrámu Hagia Sophia nejdůležitější byzantskou památkou v Istanbulu. Kostel byl postaven na konci 11. století a byl zasvěcen Kristu. Po dobytí Turky zůstal tento kostel opuštěn a v roce 1511 byl přeměněn na mešitu přidáním minaretů. V roce 1948 se z něj stalo muzeum, jeho vzácné fresky byly pečlivě vyčištěny a obnoveny Americkým Institutem byzantských výzkumů. Stěny muzea jsou vyzdobeny nádhernými mozaikami ze 14. století, které znázorňují výjevy ze života Krista a Panny Marie. Jsou to mistrovská díla křesťanského náboženského umění.