Palermo je městem, které budete buď milovat nebo nenávidět. Tato sicilská metropole se nachází u dlouhého zálivu a žije zde asi 730 tisíc obyvatel. Palermo bylo založeno Féničany jako obchodní středisko a za arabské nadvlády se stalo jedním z nejvýznamnějších měst celého Středomoří.
V centru města se památky nacházejí poměrně daleko od sebe. Turisty nejvíce přitahuje samotné staré město ve kterém se nachází velké množství kostelů, paláců, muzeí nebo klášterů.
Město má dvě úplně odlišné tváře. Na jedné straně je město plné zplodin, dopravního hluku a starých domů s opadávající fasádou. Na straně druhé jsou sice kulturní památky znehodnocovány, ale stále se tu nachází velké množství pozoruhodných kostelů a paláců. Ve městě to neustále žije a můžeme si zde užít různé a stále nové pouliční scénky, nebo navštívit klasické orientálně založené bazary. Kromě tohoto druhu zábavy se můžete těšit i na klasické elegantní butiky, kde si můžete užít nakupování bez zábran.
Tato katedrála je mixem různých stylů a to díky různým přestavbám, ke kterým v průběhu let docházelo. Pouze chór a tři apsidy jsou stále původní. Například fasáda katedrály je ozdobena překrásným goticko-katalánským portálem. K největším přestavbám docházelo zejména u interiéru, kde byly použity hlavně klasicistické prvky a předměty a v této stejné době byla katedrále přidělena i kupole.
Mezi další památky, ale i zajímavé zážitky patří návštěva kapucínského kláštera a katakomb. Sklepní prostory kláštery byly dříve po dvě století až do roku 1881 používaný k mumifikacím. Dále byli tito příslušníci horní vrstvy pohřbívání a to zejména bez rakví. Velice známou je konzervovaná mrtvolka dvouleté Rosalie, která působí že zemřela nedávno a ne v roce 1920. Pro některé se tedy návštěva katakomb může stát hrůzným zážitkem a rozhodně to není místo pro každého.
Další úžasná palermská památka je tento starý normanský palác postavený Araby v 9. století, avšak normané ho v průběhu let několikrát přestavěli. V dnešní době slouží jako sídlo sicilské vlády a parlamentu. Díky tomuto faktu je možné palác obdivovat hlavně zvenčí, ale v průběhu hlavní turistické sezóny je tento zážitek narušen davy turistů, kteří se zdržují zejména v kapli. Tato kaple, která byla původně oddělená je poměrně malá. Avšak vše dohání bohatá vnitřní výzdoba a vybavení, ke kterému patří kromě trůnu Rogera II. i jediná dochovaná normanská kazatelna na Sicílii.
Ve venkovních prostorách tohoto malého kostelíku si můžete užít nádhernou zahradu. Tato stavba je směsí islámské a křesťanské architektury, kde samotný vnitřek kostelíku je velice prostý, ale zdejší křížová chodba ze 13. století v kombinaci s exotikou vegetací působí pohádkovou atmosférou.
Castello della Zisa je malý normanský letohrádek, který byl kdysi obklopen parkem. Letohrádek pochází z druhé poloviny 12. století, ale na této stavbě je zřetelně poznat arabský vliv.
Je mohutný středověký palác, který je zároveň jednou z nejkrásnějších gotických staveb Palerma. Bohužel není možné si tuto stavbu prohlédnout zevnitř.
V tomto klasicistickém divadle jsou vystavovány obrazy městské umělecké sbírky za posledních 200 let. Mezi nejhodnotnější exponáty patří autoportrét sicilského malíře Renata Guttusa.
Zdejší archeologické muzeum patří k nejvýznamnějším v celé Itálii. Nálezy zde uložené pocházejí ze všech částí Sicílie a datují se do dob Féničanů, Římanů a Řeků. Muzeum se nachází v budově bývalého kláštera a stává se tak dokonalou oázou klidu. Bohužel zde chybí jakékoliv informace a popisky.
Umělecké muzeum, které je umístěné v prostorách gotického paláce prezentuje sicilské malby a plastiky z dob od 11 do 17 století.
Tato zahrada sousedící s městským parkem Villa Giulia je velice rozlehlá a patří mezi nejkrásnější v Evropě. Nacházejí se zde rostliny z celého světa a údajně se zde nacházejí největší stromy v Evropě.
Pokud máte zájem prozkoumat ze Sicílie stále víc je možné se vydat kousek jižně od Palerma do městečka Monreale. Zde se vysoko od pobřeží nachází katedrála, která je jednou ze světových nejdochovalejších památek normanské kultury. Celý interiér je mozaikově vyzdoben a katedrála tu činí unikátní. Katedrále ještě náleží přilehlý klášter s křížovou chodbou s 216 mramorovými sloupy. Pokud se chcete vyhnout davům turistů můžete vyrazit na nějakou z přilehlých vyhlídek odkud si užijete neméně krásný výhled na Palermo, moře a hory.
Pokud vás zajímají archeologické památky není nic snazšího než se vydat do prehistorického fénického města Solunto. Město leží asi 20 km východně od Palerma a bylo založeno v dávných dobách 200 metrů nad mořem. Vzhledem k výšce města je samozřejmostí nádherný výhled do okolí. Město stojí více stranou od zájmu turistů a tak nabízí poměrně klidné procházky bývalými uličkami města.
Úzké uličky, kavárny a obchůdky se nacházejí v zachovalém městečku ležícím na severním pobřeží Sicílie – Cefalu. Z jedné strany městečka se nachází mohutný masiv La Rocca a z druhé strany pláže.
Pokud nejste zrovna fanoušek památek, můžete zatím posedět v nějaké kavárně, nakupovat nebo se i koupat. Zdejší skvělá atmosféra vás zcela pohltí. Pokud máte rádi krásné výhledy, stojí za to vystoupit na masiv La Rocca a obdivovat krásy Sicílie.