Edinburgh je univerzitní město ve Velké Británii. Dominantou Edinburgu, tohoto historického města, je zdejší hrad, Arturovo sedlo a Scott Monument. Edinburg se vyznačuje chladným a větrným podnebím, díky němuž se pro něj vžil název „Athény severu“.
Edinburgh se rozkládá na ideálním místě mezi mořem a horami. Jeho hlavní dominantou je hrad, kolem kterého se město začalo rozvíjet. Tuto výhodnou polohu využívají jak místní tak turisté. Je tu možnost vylézt na přes 250 metrů vysoký strmý kopec, který je přezdívaný Artušovo křeslo a užívat si nádherného výhledu do okolí, nebo si udělat romantickou procházku po písčitých plážích.
Město má necelého půl milionu obyvatel a od roku 1995 se nachází na Seznamu světového dědictví UNESCO. V dnešní době se město řadí mezi šest nejvýznamnějších finančních center Evropy, protože bankovnictví zde má dlouho tradici, na jejímž začátku byl vznik Bank of Scotland.
Město je známé hlavně díky místním spisovatelům, umělcům a vědcům, kteří tu v dřívějších dobách žili. Mezi nejznámější patří například spisovatelé Sir Walter Scott a Robert Louis Stevenson nebo ekonom Adam Smith. Narodil se zde také mezi jinými i vynálezce telefonu, A. G. Bell či bývalý ministerský předseda britské vlády Tony Blair. V jedné ze zdejších kaváren také zchudlá spisovatelka J. K. Rowlingová napsala první knihu z dnes nejpopulárnější knižní série, Harry Potter.
Nejznámější ulicí města je Princess Street Gardens, která dělí město na dvě části, Old town a New Town. Old town je klasická část, která vás uchvátí svými středověkými uličkami, zatímco New town je část novější, která byla vystavěna v antickém slohu, v období známém jako „Věk rozumu“.
Hlavním místem, které je dominantou města a které musí navštívit každý turista je Edingburský hrad. Vypadá téměř jako z pohádky a je postaven na místě vyhaslé sopky. Hrad je jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí ve Skotsku. Stavba pochází ze 16.století a stojí na místě kdy ped 340miliony lety nacházela sopka. Poloha zaručovala dobyvatelům těžký přístup ke hradu. Jediná přijatelná cesta pro vozidla se nachází na východní straně.
S tímto místem jsou úzce spjaty dějiny celého Skotska. Přímo od hradu vede dlouhá ulice, která je snad nejznámější ulicí Skotska. Na jejím druhém konci se nachází oficiální letní královské sídlo, jménem Holyrood.
Royal mile neboli královská míle je název používaný pro několik ulic mezi Edinbutgským hradem a Holyroodem. Tato trasa je jendím z nejnavštěvovanějších míst v Edinburgu a je stejně dlouhá jako skotská míle, a to 1,8 km. Můžete zde najít velkou řadu muzeí, budov a obchodů.
Velice zajímávé místo, které je letním sídlem královské rodiny a je plné tajemných dějin. Hned první legenda je spjatá s výstavbou opatství. Král David I. si ve 12. století vyrazil na projížďku do lesa, kde byl ale napaden jelenem a shozen z koně. V momentě, kdy ho jelen chtěl zabít svými rohy se mezi ním a jelenem zjevil kříž, který ho ochránil. Po této zkušenosti nechal vybudovat toto opatství a pojmenal ho holyrood. Holy znamená svatý a rood kříž, tedy „svatý kříž“.
Za dob Marie Stuartovny, která si palác velice oblíbila, zde byla při jedné z večeří spáchána vražda. Marie pořádala večeři pro své přátele mezi kterými byl i David Rizzio, ale v průběhu večeře byl zavražděn manželem Marie s jeho kumpány. Dodnes je možné v paláci vidět místo, kde byl ubodán.
Po sloučení Anglie a Skotska se palác využíval čím dál tím méně. Až v 19. století byl za vlády královny Victorie opět vybudován v královskou rezidenci. V dnešní době je využíván královnou Alžbětou II. jako letní sídlo. Hned na hlavní palác jsou napojeny ruiny bývalého původního opatství, které bylo kompletně zničeno v průběhu 17. století protestanty.
Cowngate se nazývá ulice vedoucí do Grassmarketu a kde se dříve nacházelo veřejné popraviště. I k této ulici se váže strašidelný příběh. Tak jak je v Londýně znám Jack Rozparovač, tak jsou v Edinburghu známy William Burke a William Hare, kteří byli sériový vrazi a těla prodávali místnímu prominentnímu lékaři Robertu Knoxovi, který je používal k výuce anatomie. Jejich metoda vraždění je dodnes známa jako „burking“, což je stlačování hrudníku, dokud se oběť neudusí.
Socha Bobbyho se nachází na konci mostu Jiřího IV. Tato socha je nejsentimentálnější turistickou atrakcí Edinburgu. Bobby byl totiž služebního pes místního konstábla Johna Graye, který zemřel v roce 1858. Jeho pes pak každý den, celých 14 let hlídal jeho hrob, dokud sám nezemřel. Místní obyvatelé se o něj starali a nosili mu jídlo. Pejsek se stal místní legendou a byl mu postaven pomník. Tento příběh se později rozkřikl do celého světa a byl i námětem pro několik filmů.
Hlavní město Skotska nabízí mimo jiné i velké množství muzeí. Milovníky historie a umění jistě nezklame návštěva muzea National Gallery of Scotland nebo Scottish National Gallery of modern Art, kam je zdarma vstupné.
Zajímáte-li se spíše o jiné věci než umění, můžete navštívit muzeum skotské whisky, přímo v centru města. Výhodou muzea je, že si můžete k prohlídce zapůjčit audio průvodce v českém jazyce a dozvědět se tak více o výjimečnosti tohoto nápoje. Kromě historie si můžete na vlastní kůži zažít výrobní proces, projet se interaktivní replikou lihovaru v sedačce tvaru sudu a prohlídnout si největší sbírku skotské whisky na světě, která čítá téměř čtyři tisíce lahví. Samozřejmostí a vrcholem celé prohlídky je degustace vámi vybrané whisky, podávané v křišťálové sklenici.
Pokud přijedete v létě, můžete si vychutnat známy Edinburgský festival, který každoročně navštíví statisíce lidí.
Tato úžasná loď kotví v Edinburghu již od roku 2002, kam byla přesunuta z Portsmouth, kde zakončila plavbu z Hongkongu dne 11.12.1997 . Loď patřila královně Alžbětě II., která ji považovala za skvělé místo, kde může relaxovat. Poprvé byla loď spuštěna na vodu 16.4.1953 a o rok později vyplula na svojí první cestu na Maltu, kam dorazila za 9 dní.
Britannie byla zařízena pro královskou rodinu s 240 námořníky a 45 sloužícími. Hlavní stěžen pomyslně odděluje pracovní část lodi a místnosti obývané královnou a jejími hosty. Loď byla využívána i pro státní návštěvy i pro svatební cesty. Svatební cestu si zde poprvé užili princ Charles s princeznou Dianou. V kajutách lodi byly do té doby jen jednolůžkové pokoje, ale princ Charles nechal před líbánkami do jedné z ložnic instalovat manželskou postel. Pro svatební cestu si jachtu vybrali i princezna Margaret v roce 1960 a později princezna Anna i její bratr Andrew.
Na nižší palubě se nachází kabiny pro hosty, kde dříve byli například manželé Clintonovi nebo Nelson Mandela. Samozřejmě se o lodi dá říci mnohem více informací, ale nejlépe uděláte, když si je poslechnete při osobní návštěvě. Jednou z výhod prohlídky je audio průvodce v češtině, který vás zasype informacemi. Není třeba si kupovat vstupenky s předstihem a často se stává, že některé hotely nabízejí 10% slevu. Vstup najdete u obchodního centra, kde si můžete zakoupit nápoje nebo si zajít na kávu. Pokud si chcete zakoupit suvenýry neváhejte a využijte možnosti přímo na místě, ve městě skoro nejsou k sehnání.
Až budete unavení z ruchu centra města přijďte se podívat do této královské botanické zahrady, která je také jendím z městských parků. Zahrada byla postavena roku 1670 a původně sloužila jako vědecká zahrada za účelem pěstování léčivých bylin. Zahrada se rozprostíra na ploše 28 hektarů, kde můžeme mimo místní stromy a rostliny najít i Kanadské, Čínské a dokonce i rostliny z Arktidy. Mezi rarity celé zahrady patří njevice pachnoucí rostlina na celém světě, zmijovec titánský.
Toto temné a kalné jezero, kde se neustálé střídÁ mlha s mraky je celosvětově známe díky takzvané lochnesské příšeře, kterou mnozí nazývají Nessie. Legendy o tomto záhadném tvorovi, který zde má žít, kolují legendy a příběhy již od 6. století. Tehdy zde měla být poprvé zahlédnuta. V průběhu dvacátého století se objevilo několik fotografií a videí, avšak většina z nich byla označena za podvrh. Roku 1960 byly zveřejněny záběry, které byly označeny za pravdivé a tím se strhla vlna se svědectvími. Roku 1987 přišla metoda Deep Scan, která měla vše definitivně vyřešit, avšak neúspěšně. V průběhu vyšlo najevo, že se tu opravdu vyskytují nějací velký tvorové, kteří už nikdy nebyli spatřeni. Výsledkem byla zpráva, která výskyt ani nevyvrací a ani nepotvrzuje, protože v jezeře je řada proláklin a v okolních skálách různé podvodní jeskyně a tunely. O tom co se zde vyskytuje za příšeru existuje hned několik teorií. Jedna z teorií říká že je to vzdálený příbuzný pravěkých pleiosaur, protože má stejný tvar ploutví jaký byl zachycen na jednom ze záznamů.
Chcete-li jezero a okolí prozkoumat co nejlépe, nechte si na to celý den. Okolní stezka okolo jezera je dlouhá 115 km a jsou zde nabízeny okružní jízdy. Okruh lze zahájit například ve městě Inverness, ve kterém se nachází spousta historických budov. Lze taky navštívit hrad, Iverness castle, který se nachází nad řekou Ness. Ovšem nejzajímavějším místem k navštívení je Urquhart Castle, zřícenina hradu, která leží na břehu jezera Loch Ness a dodnes připomíná krvavou skotskou historii. Avšak místo nabízí nejkrásnější výhled na jezero.
Je druhým největším jezerem Skotska. Je dlouhé 34 km a hluboké kolem 230 metrů.